Make your own free website on Tripod.com
Faqeja ime
Virusi HIV
Home | <<FOTO>> | <<AIDS-i>> | <<AUTORI>> | <<MUZIKĖ SHQIP>> | <<MUZIKĖ TĖ HUAJA>> | <<SCREEN SAVER>> | <<POEZI>> | <<REFERATE>> | <<FAVORITET>> | <<VIZITORĖT>>

              ~VIRUSI I IMUNIDIFICIENCES HUMANE~

 
Njėra ndėr linkat (faqet) mė tė rėndesishme nė web faqen time, ku besoj qė do ketė interesim nė vizitimin e kėsaj faqe nga vizitues tė ndryshėm ėshtė linka e "AIDS-it".
Ku mė lindi ideja tė shkruaj duke e parė tė arsyeshme se edhe nėpėrmjet internetit mund tė informohen tė rinjėt nga tė gjitha vendet pa marrė parasysh se ku gjinden. Njėashtu edhe dėshira ime e njė trajnuesi tė ri tė trajnuar nga organizata PSI.

certifikate.jpg

Me kėtė certifikatė tė mė sipėrme dhe me kėtė foto tė mė poshtėme, dėshmoj se unė jam i trajnur nga trajnuesit e organizatės PSI tė cilėt mund ti shihni nė foto, kėshtu qė unė t'iu informoj apo t'iu pėrkujtoj sadopak diēka rrethė AIDS-it.

fotopsi.jpg

ckaeshte.gif

 
AIDS-i apo SIDA ėshtė njė grup i sėmundjeve qė janė si pasoj e shkatrrimit tė sistemit mbrojtės (imunitar) i shkaktuar nga virusi i emruar si HIV.
 
 A-Acquired      (Tė fituar )
I -Imuno          (Forcė mbrojtėse e organizmit)
D- Deficiency   (Mungesė)
S- Sindrom       (Grup simptomesh-shenjash)
 
Virusi HIV i shkatrron qelizat e sistemit mbrojtės tė cilat e mbrojnė orgnanizmin nga infeksionet dhe semundjet e ndryshme. Ky virus gjindet nė gjak, spermė, sekrete vaginale si dhe nė qumshtin e gjirtit tė personave tė personave tė infektuar.
 
H- Human (te njerzit)
I- Imunodeficienc (mungesė e imunitetit)\
V- Virus (mikroorganizėm qė nuk shihet me sy)

bartet.gif

 
HIV-i bartet:
 • Pėrmes kėmbimit tė shiringave (tė infektuar me HIV)
 • Gjatė shtatėzanis, aktit tė lindjes dhe kohės sė thithjes sė qumshtit (te nėnat e infektuara me HIV)
 • Pėrmes plagėve tė hapura dhe dėmtimit tė lėkures (nese instrumentet si: shiringat, gjilperat e pasterilizuara etj, mbi te cilat janė ngjitur viruset depertojn ne trup).

gjilpera.gif

sinukbartet.gif

 • HIV infeksioni nuk bartet pėrmes ajrit d.m.th. teshtima, lotėt, pshtyma etja nuk e bartin HIV (HIV nuk eshte i qendrueshėm nė ambientin e jashtėm).
 • Pėrdorimin e pėrbashkėt tė enėve ,
 • Pėrdorimin e pėrbashkėt tė toaletave, pshqirėve etj,
 • Vizitės sė pishinave
 • Pickimit tė insekteve,
 • Puthja pa kontakt me gjakun nuk ėshtė e rrezikshme.

sexyyes.gif

gjatsex.gif

Kondomi paraqet tė vetmin mjet mbrojtes pėr shėndetin tėnd .
Mėnyra e pėrdorimit:
 • Hapni mbėshtjellėsin pa e dėmtuar kondomin
 • Me dy gishta mbajeni majen e kondomit. Kujdes! Nė kondom nuk duhet tė ketė ajėr.
 • Pėr mbojteje efikase mbulojeni tėrė sipėrfaqen
 • Largojeni kondomin, ashtu qė tė mos derdhet pėrmbajtja
 • Hudheni kondomin ne vend te pėrshtatshėm.

shenjat.gif

Shenjat e para:
 • Pemperatura e cila zgjatė shkurt
 • Humbja e oreksit dhe peshės trupore
 • Ėnjta e gjėndrrave limfatike
 • Herpesi nė lėkur
 • Barkqitja e vazhdueshme dhe e bollshme
 • Djersitja gjatė natė

reniepeshe.gif

Mirėpo nuk do tė thotė se infeksionet me HIV vėrehen nga kėto shenja, mund tė ndodhė qė personit tė infektuar me HIV t'i mos paraqiten kėto shenja, mund tė ndodhė qė deri ne 10 vjet infeksioni tė mos jetė i hetueshėm.

ajambartes.gif

Duke bėrė testimin e gjakut 3 muaj pas kontaktit tė mardhėnieve seksuale apo ndonjė kontakti tė mundshėm me HIVnė tė cilėn jeni dyshues.
Testimi bėhet ne Institutin Kombėtar pėr Transfuzionin e gjakut nė Prishtinė.
Ēka d.m.th. tė jesh HIV pozitiv ?
Do te thot se nė gjakun tuaj gjendet virusi HIV.